PROJEKAT O-DVA-JA-MO PREDSTAVLJEN NAJMLAĐIM SUGRAĐANIMA BOGATIĆA

25. maja organizovana je druga promocija Projekta odvajanja kućnog otpada na platou ispred osnovne škole „Mika Mitrović“ u Bogatiću. Učenici šestog razreda ove obrazovne ustanove upoznali su se sa značajem pravilnog odvajanja otpada i brige o prirodnom okru. Na dva štanda, ambasadori projekta, delili su promotivni materijal, a organizovan je i nagradni kviz znanja za đake.


U okviru projekta sprovedenog u sklopu IPA programa 2017, opština je dobila kamion zapremine 20 kubnih metara, devet plavih kontejnera za metal, plastiku i papir i 33 žuta za staklo, kao i 1.842 plave kante zapremine 240 litara. Vrednost projekta je 200 hiljada evra, a opština Bogatić je učestvovao sa 15 hiljada evra. Imali smo svečani početak pre više meseci, prvi rezultati su veoma povoljni. Mi smo najmanji u sistemu, naselje sa oko 5.500 stanovnika, a nivo dobrog odvojenog otpada je više od 90 posto u svakoj turi koju JKP „Bogatić“ odvezeistakao je Darko Mašić iz Opštine Bogatić.

Direktor JKP „Bogatić“ Vladan Popadić je da je zahvaljujući projektu unapređen rad tog preduzeća.

    -Angažovanjem vozila i opreme rasteretitili smo određene kadrovske i tehničke kapacitete i sam rad na teritoriji Mesne zajednice Bogatić. Stvorili smo uslove za proširenje usluge na sedam preostalih sela, tako da je našom uslugom obuhvaćeno svih 14 sela na teritoriji opštine. Sav dnevno prikupljeni otpad se deponuje na Regionalnu deponiju Srem- Mačva. U samom naseljenom mestu Bogatić smo primenili model primarne separacije otpada, prikupljenje reciklabilnih frakcija, odvojeno od preostalog toka komunalnog otpada. Postavljanjem plavih kanti u domaćinstva kod sugrađana stvorili smo uslove da mogu pravilno razdvojiti otpad na samom mestu nastanka. Organizovano prikupljamo plave kante jednom mesečno i to je već postala praksa. Ovo je već četvrti mesec gde se sugrađani pridržavaju uputstava u visokom procentu, što je rezultat dobre informisanosti kroz podelu flajera, promocije- objasnio je Popadić.Pravilno razdvojeni otpad deponuje se na Regionalnu deponiju Srem- Mačva besplatno, a u toku jednog ciklusa prikuplja se oko 2.500 kilograma. Žute posude postavljene su na teritoriji cele opštine u blizini ugostiteljskih objekata za prikupljanje ambalažnog otpada, tj. stakla, dva puta mesečno, a tokom jednog ciklusa prikupi se 2.600 kilograma. Direktor JKP je izrazio nadu da će takav način separacije otpada zaživeti na teritoriji cele opštine, a u cilju zaštite životne sredine.


Projekat „O-DVA-JA-MO” sprovodi se u 17 opština u Srbiji uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, Evropske unije i Ambasade Švedske. je recikliranje dela otpada koji se stvara u domaćinstvima, kako bi se na taj način smanjile količine koje završavaju na deponijama, i povećala stopa reciklaže u ovim opštinama na 15%.

Program upravljanja otpadom u Srbiji 2022-2031, koji je Vlada Srbije usvojila kao deo pristupanja EU, ima za cilj unapređenje sistema upravljanja komunalnim otpadom kroz povećanu stopu reciklaže, smanjeno odlaganje biorazgradivog otpada na deponijama i smanjeno odlaganje otpada na nehigijenskim deponijama.

Brzo i lako sad odvaja svako!


Last updated: 23. Decembar 2024. 20:31